Chiptuning


Autoelektronika Andrzej Eliasz Jaworzno

Chiptuning


Poprawa fabrycznych parametrów silnika
chip tuningCoraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin, sprawiły, że dziś coraz powszechniejsze są rozwiązania do niedawna zarezerwowane dla aut usportowionych lub wyczynowych. Zwiększenie mocy i wartości momentu obrotowego jest możliwe na kilka sposobów. Pierwszy to jak największa pojemność skokowa jednostki napędowej. Kolejny to wielozaworowe głowice. Następna możliwość to montaż doładowania – turbosprężarki lub (i) kompresora. Niekiedy też producenci, jak choćby Mazda, stawiają na wyższy stopień sprężania. Niższa emisja toksycznych pozostałości spalania benzyny bądź oleju napędowego to także niższe spalanie. Dlatego niemal wszyscy renomowani producenci, poza koncernami ze Stanów Zjednoczonych, mocno ograniczyli pojemność skokową silników oraz liczbę cylindrów na rzecz doładowania i bezpośredniego wtrysku paliwa. Tak wygląda współczesna poprawa parametrów silnika.


Chiptuning -rezerwy


Choć jednostki napędowe cechują się coraz wyższymi parametrami i wysoką sprawnością, to wciąż w wielu typoszeregach silników tkwią niemałe rezerwy, które stosunkowo prosto uwolnić. Poprawa parametrów silnika, czyli zwiększenie mocy i momentu obrotowego o kilkanaście czy ponad dwadzieścia procent, w wielu przypadkach nie jest związana z ewentualnym szybszym zużycia silnika i współpracujących z nim podzespołów. Zerkając w dane katalogowe, widać, że wiele modeli wyposażone w takie same silniki, które różnią się od siebie nie tyle konstrukcją, co liczbą kilowatów i niutonometrów. Prosta modyfikacja w fabryce pozwala polepszyć parametry i tym samym później oferować auto o kilka tysięcy złotych drożej. Trend ten szczególnie widać na przykładzie doładowanych silników wysokoprężnych. Należy dodać, że w wielu krajach stawka podatkowa i ubezpieczeniowa uzależnione są nie od pojemności (jak to ma miejsce w Polsce), ale od mocy maksymalnej. I to także wpływa na odmienne parametry niby takich samych silników.


Chiptuning - zwiększenie mocy


W zdławionym na linii produkcyjnej silniku można, korzystając z serwisu autoelektronika.org, polepszyć parametry. Chiptuning gwarantuje zwiększenie mocy, płynniejszą jazdę i tym samym wpływa na mniejsze spalanie (ten parametr szczególnie zależy od stylu jazdy). Aby tak było w rzeczywistości, konieczne jest skorzystanie z usług fachowców, którzy korzystają z dedykowanego oprogramowania. Żeby osiągnąć optymalny skład mieszanki paliwowo-powietrznej, należy każde tuningowane auto sprawdzać na hamowni – porządny serwis wykonuje kilka pomiarów – zarówno przed instalacją nowego oprogramowania, jak również w trakcie regulacji oraz oczywiście po wykonaniu usługi. Dobra hamownia pozwala również wykonać symulację testu drogowego.


Poprawa parametrów silnika


W przypadku wielu doładowanych silników brak przeciwwskazań, by zlecić zwiększenie mocy. Warunkiem satysfakcji kierowcy jest skorzystanie z usług dedykowanego oprogramowania i renomowanego serwisu korzystającego z hamowni. Dobry fachowiec może także odradzić montaż boksu tuningowego, wiedząc, że niektóre jednostki już na parametrach fabrycznych pracują z obciążeniem zbliżonym do maksimum. Poprawa parametrów silnika poza fabryką? Warto sprawdzić szczegóły, licząc na poprawę osiągów czy mniejsze spalanie.


Masz pytania? zadzwoń teraz, dowiedz się więcej!